تربیت فرزند از نظر اسلام – کتاب جمکران

در مورد قوانین خانه خود با بزرگسالان مورد نظر صحبت کنید، اما خود را در موقعیت مذاکره قرار ندهید. به جای اینکه فقط درمواجهه با رفتارهای ناخوشایند فرزند تان از پیامدهای منفی استفاده کنید، برای رفتارهای خوب او نیز تشویق و پیامد مثبت در نظر بگیرید. تا زمانی که سایه پدر خانواده بر سر فرزندان است از لحاظ نگهداری و مسائل مالی اختلاف و سوالی در بین نیست. واضح است که کودک در تناقض یبن عمل و گفتار مادرش مدتها دچار سر گردانی و حیرت می شود و با لاخره عمل مادرش بیش از رفتارش ، او را تحت تاثیر قرار می دهد و بالاخره ، دروغ گویی ر می آموزد و مرتکب دروغ گویی می شود . طبق یافته وی در گروه نخست، مهمترین عامل، طلاق والدین بوده و در گروه دوم مهمترین عامل مرگ یکی از والدین بوده است. والدین معمولاً وقتی حس می کنند تلاشهای آنها برای تربیت فرزاندانشان موثرنیست به مشاوره تخصصی روی می آورند. اگر قادر به توافق نیستید، ممکن است مجبور شوید تعامل فرزندتان با بزرگسال اطرافتان را تغییر دهید، آنها را محدود کرده و یا بر آنها نظارت کنید. برای جلوگیری ازرفتارهای منفی که کودک برای جلب توجه انجام می دهد، سعی کنید چنین رفتارهایی را نادیده بگیرید و به آنها واکنشی نشان ندهید.

مخاطب این روایات و بسیاری دیگر از روایات که مضمون آنها قریب به آنچه ذکر شد، میباشد، آحاد مسلمانان میباشند که بهعنوان واجب کفایی، در صورتیکه یتیم بیسرپرست باشد، باید در اینباره انجام وظیفه نمایند و بهعنوان احسان به ضعیف و یکی از بزرگترین عبادات که موجب تقرّب به درگاه الهی میشود، در مواردی که یتیم سرپرست دارد و کسی بخواهد در این امر خدا پسندانه شریک شود و به نحو کاملتر او را مراقبت و تربیت نماید. برای اطمینان از واقع بینانه بودن انتظارات خود، ابتدا با آموزش خود در مورد روند رشد طبیعی کودک شروع کنید. البته به جای بحث و جدل، سعی کنید بزرگسالان اطراف فرزندتان را برای شرکت در یک تلاش هماهنگ جهت تربیت آنها با خود همراه کنید. و خواندن و نوشتن، و نیز تلاش در امر ازدواج ایشان پس از رسیدن به بلوغ. در مقابال بعضی از خانواده ها کار سخت گیری را به جایی رساندند که فرزند ان خود را از داشتن هر نوع دوست باز می دارند ، البته چنین روشی درست نیست زیرا فرزندان آنها در این دوره نه تنها خواهان محبت دیدن از دیگران است بلکه خود را نیازمند به محبت کردن به دیگران می بینند بلکه وظیفه والدین در این دوره این است که در یافتن دوستان خوب ، فرزندان خود را یاری کنند و باید شرایط را طوری برای فرزند ایجاد کنند که فرزندشان بهترین دوست را انتخاب کند .

لذا نظارت از سوی والدین نسبت به فرزندان باید به گونه ای باشد که اثر ات منفی به دنبال نداشته باشد و آنها احساس نکنند که والدین شان نسبت به آنها بی اعتمادند در عین حال ، پدر و مادر باید به نحوی فرزندان خود را متقاعد سازند که از مرافقبت والدین خود بی نیاز نیستند ناشی از علاقه و مسئولیتی که خانواده در برابر فرزندان دارد ، می باشد . والدین در مرحله اطاعت خوب ست بعضی هدایا و جوائزی جالب به خاطر انجام عبادت به فرزندان خود بدهند.تا آنها از انجام عبادات خاطراتی خوش داشته باشند و این تشویق ها موجب ثبوت و استقامت آنان در انجام عبادات و فرائض می شود . اشتباه عمومی این است که از یک طرف، بسیاری از والدین در تنبیه کردن رفتارهای ناسازگار و ناهمخوان نشان می دهند.کودکی در یک موقعیت برای کاری که کرده است توبیخ می شود و در موقعیت دیگر، انجام همان کار یا نادیده انگاشته می شود و یا حتی مورد تشویق قرار می گیرد. از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند هرچقدر پدران در تربیت فرزندان خود هماهنگ و همگام باشند، فرزندان از تعادل روحی و شخصیتی بیشتر برخوردار می شوند. هر قدر تعداد مردان مجرد در اجتماع بیشتر شود ، رخدادهای خشونت آمیز برای زنان افزایش می یابد .

در میان خویشان محجور نیز پدر یا مادر او مادام که شوهر ندارد، با داشتن صلاحیت بر دیگران مقدم است. برای مثال ممکن است کودک در مدرسه مشکلاتی داشته باشد، در خانه بی احترامی کند و یا رفتارهای مختل کننده ای که زندگی را برای شما یا اطرافیان ناخوشایند می کند از خود بروز دهد. بنابراین هیچ یک از طرفین حق ندارند بچه را بدون رضایت دیگری از شهر محل اقامت یا کشور خارج کنند. گاهی رفتار والدین با گفته هایش مغایرت دارد مثلا مادری فرزندش را به راستگویی توصیه می کند ولی در مقام عمل گاهی اوقات دروغ می گوید ، آیا کودک در چنین حالتی راستگو می شود یا دروغگو ؟ ۸٫اعتنا به رفتار و گفتار فرزند انشان : والدین باید با دقت به اعمال و رفتار و گفتارو … از این آیات شریفه مشخص میشود که اگرچه پدر و مادر مسلمان باید فرزند خود را به سمت اسلام و یادگیری آموزههای اسلامی دعوت کنند اما نمیتوانند فرزند خود را به این کار وادار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید