تربیت فرزند از منظر قرآن کریم

بسیاری از والدین پس از بچه دار شدن، کاملاً بر روی نیازهای کودکان تمرکز می کنند و فراموش می کنند که آنها یک زوج هستند که به تنهایی نیاز بزرگسالان را دارند. بسیاری از والدین کاملاً نیازهای خود را نادیده می گیرند و آنقدر وقت را صرف تأمین نیازهای درک شده فرزندان می کنند که قادر به مراقبت از خود نیستند. البته، برخی والدین هستند که نیازهای فرزندان خود را برآورده نمی کنند، زیرا آنها وقت زیادی را صرف تمرکز بر روی خود می کنند شما باید به یک حد وسط برسید. چرا که نوجوانی دوره بسیار حساسی است و رها کردن فرزند میتواند دارای عواقب زیادی باشد. لازم است فرزندان احساس کنند که پدر برای مادرشان احترام زیادی قائل است. گذراندن وقت با شریک زندگی خود به کودکان نشان می دهد والدین آنها برای برقراری ارتباط مجدد و داشتن وقت به زمان نیاز دارند. آنها به والدین نیاز دارند تا به آنها گوش فرا دهند و به آنها کمک کنند تا دنیا و نحوه کار آن را درک کنند.

والدین به طور مکرر احساس می کنند که باید همه کارها را برای فرزندان خود انجام دهند. بازیگوشی: ایجاد فضای مفرح و جالب برای کودک هنگام برقراری ارتباط؛ به عنوان مثال استفاده از لحن راحت هنگام قصه گفتن، حس شوخ طبعی و ایجاد لذت برای کودک به جای سختگیری و حساسیت. اگر فرزندتان را به صورت فیزیکی تنبیه می کنید ، و یا کلامی او را تهدید می کنید که او را خواهید زد یا اینکه به صورت مداوم به تهدید های مختلف متوسل میشوید شما از روش بدی برای تربیت فرزندتان استفاده می نمایید. ولي میتواند برای بچههای دیگر هم که مشکل خاصی نداشتهاند کاربرد داشته باشد. بعد می توانیم راه حلی را که او بیان کرده با هم بررسی کنیم و ببینیم که راه درستی است یا نه. بعضی از والدین خاطرات ناخوشایندی از قوانینی دارند که در کودکی وضع شده اند و احساس می کنند با اجازه دادن به فرزندانشان لطف می کنند. نه تنها والدین احساس نزدیکی به یکدیگر دارند بلکه می توانند عشق خود را زنده نگه دارند و راه های آرامش و تفریح پیدا کنند. والدین حتماً باید آگاهی داشته باشند که کودک شان از چه چیزهایی لذت میبرد و دلیل لذت بردنش از آن کار خاص چیست و تنها راه آن هم بیشتر وقت گذاشتن برای فرزند خود است فعالیت هایی را باید انجام دهید که حس کند به او نزدیک هستید فرصت دهید تا از شما یاد بگیرد.

هر کس برای انجام کاری که دوست دارد به زمانی نیاز دارد حتی اگر فقط چند ساعت در هفته باشد. آنها به والدین نیاز دارند تا با آنها بازی کنند تا بتوانند یاد بگیرند چگونه با دیگران بازی کنند. کودکان حداقل به مدت 15 دقیقه در روز به توجه ما نیاز دارند. والدین همیشه در حال هجوم هستند و با کار، شغل در خانه به کودکان توجه نمی کنند، تلفن های همراه و فیس بوک را چک می کنند، تلویزیون تماشا می کنند و غیره. شاید مهمترین ضمانت اجرا در این زمینه، ضمانت اجرای اخلاقی و عاطفی باشد؛ زیرا به طور معمول پدر و مادر برای مشخص شدن اینکه کدام یک باید از کودک نگهداری کنند، ممکن است با یکدیگر اختلاف داشته باشند اما درباره ضمانت اجرای حقوقی باید گفت گذشته از این که حکومتها نیز به طور معمول برای نگهداری از کودکان بیسرپرست و بدسرپرست که به خوبی حضانت نمیشوند مسئولیت دارند و برای این موضوع نیز به طور معمول ساختارها و صندوقهایی را ایجاد میکنند. در هنگام نصیحت کردن فرزند نوجوان، ضمن توجه به سخنان او، افکار و احساسات خود را برای او تشریح کنید.

با این روش میتوانید حس همدلی را در او افزایش دهید. فکر نکنم امروزه کسی متوجه اهمیت این موضوع نباشد؛ اما قطعاً برخی از افراد هستند با وجود اینکه اهمیت آن را میدانند اما یا تلاشی نمیکنند و یا اینکه راه و روش صحیح آن را نمیدانند. آنها باید بدانند که اگر مشکلی آنها را آزار می دهد، هر روز که آماده می شوند فرصتی برای گفتگو در مورد آن وجود دارد. این روش میتواند برای کودکان بسیار مفید باشد. زیرا در این روش کودکان آسیب دیده بهتر میتوانند بهبود پیدا کنند. با در نظر گرفتن اهمیت تربیت کودک از دیدگاه قرآن و اسلام و با رعایت اصول تربیت کودک از دیدگاه قرآن والدین میتوانند به بهرین نتیجه ممکن برسند . چون از پیامبر اکرم صلیالله علیه و آله شنیدم که فرمودند هیچ مردی نیست که قرآن را به فرزندش بیاموزد، مگر آنکه در روز قیامت تاج پادشاهی بر سر پدر و مادر آن فرزند میگذارند و دو لباسی که مردم مانندش را ندیدهاند به آنها میپوشانند.» بعد از آن، دستش را روی شانه من گذاشت و گفت: «فرزندم! چون برای یادگیری و آموزش کودک، باید حس کنجکاوی او را تقویت کنید. هرگز کودکتان را با دیگران مقایسه نکنید و با کلمات تحقیر آمیز با او صحبت نکنید، چون کودک حس بی ارزش بودن میکند، با کلمات کنایه آمیز با فرزند خود حرف نزنید مثلا نگویید (کارهای احمقانه انجام نده یا چرا از بچه های کوچکتر از خودت هم کمتر میفهمی ) این جملات مانند ضربه های جسمی به روان کودک ضربه میزند.

دیدگاهتان را بنویسید