باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

اگر به دنبال برقراری ارتباط بر پایۀ شادی، همکاری، توازن و احترام متقابل هستید، ما میتوانیم کتاب خوب تربیت بدون فریاد را به شما معرفی کنیم. این کتاب حاصل ده جلسه مصاحبۀ نویسنده با دکتر عبدالحسین رفعتیان- متخصص روان و روانکاو خوب کشورمان- است. این روانشناس در خصوص مبحث هزینههای آموزش کودکان توسط پزشکان و روانشناسان کودک، نیز بیان کرد: در حال حاضر با آموزش کافی در رابطه با تربیت کودکان مواجه هستیم اما متاسفانه در خصوص هزینههایی که برای این آموزشها در نظر گرفته شده هیچگونه برنامهریزی نشده است؛ برای مثال هزینههای استفاده از روانشناس کودک و پزشک کودک اجازه نمیدهد برای تربیت به این دسته از پزشکان مراجعه کنیم و تمامی افراد نمیتوانند از عهده هزینههایی که در این خصوص وجود دارد برآیند. زمانی که والدین کودکان خود را تربیت میکنند در واقع در حال آموزش دادن به آنان هستند و کودکان به خصوص در سنین پایینتر بهتر میتوانند از والدین خود تاثیر پذیرند. مطرح میکنند. در این سن کودک در حال کشف و پیدایش است و به همین دلیل دوست دارد درباره همه چیز بدانید.

به دلیل اینکه برای تربیت درست کودک نیاز به محیطی سالم و شاد احساس میشود، خواندن این کتاب را به والدین توصیه میکنیم تا از مشکلاتی که ممکن است با تولد بچه برایشان ایجاد گردد، آگاه باشند. در این کتاب گفته شده: برای اینکه بتوانید بدون فریاد فرزند خود را تربیت کنید، باید یاد بگیرید بیش از حد بر روی آنها تمرکز نکنید. در واقع والد متفکر کسی است که به فرزندان خود چگونه فکر کردن را یاد میدهد، نه اینکه به آنها بگوید به چه فکر کنند یا رفتار خاصی را دیکته نمایند. مشاهداتی پس از پیاده کردن این روش بر روی تعدادی زیادی از کودکان انجام شد؛ و خواستۀ کودکان این بود: بگذار خودم یاد بگیرم، تو فقط راهنماییام کن. بدیهی است که دور کردن همۀ مشکلات از فرزندان، کاری است غیرممکن! برای کمک کردن به شما در این گونه مواقع، ما کتاب والد متفکر، کودک متفکر را به شما پیشنهاد میدهیم که جزو بهترین کتابها برای تربیت کودک است.

اما لااقل میتوان بهگونهای آنها را تربیت کرد که در مقابل مسائلی که با آنها روبرو میشوند به بهترین شکل ممکن از خود دفاع کنند. با آنها صحبت کنید و این کار را در اولویت قرار دهید. زمانی که کودکتان کوچکترین کار مثبتی هم انجام داد او را تشویق کنید تا عزت نفس او را تقویت کنید و با اینکار باعث میشوید او در کارهای خود مستقل عمل کند و احساس توانمندی کند. کتاب این بچه که اومد زندگی ما به هم ریخت مخصوص سلامت روان پدر و مادر بچههاست. اشخاص حرفهای و خانواده با هم در مورد خدمات خانگی توافق میکنند. کتابی با نام الگوی کودک سالم نوشته است. جادۀ تربیت لغزنده است! احتمال دوگانگی در تربیت، موضوعی روانشناسی است ولی به نظر بنده نباید اینگونه باشد؛ زیرا در فرض کلی والدین هر دو دلسوز طفل هستند و نمیخواهند مشکلاتشان به طفل منتقل شود؛ بنابراین تلاش میکنند طوری با او رفتار کنند که دوگانگی رفتار و در پی آن دوگانگی در تربیت ایجاد نشود.

سعی کنید در مقابل بی احترامی فرزندتان به شما و دیگران قاطعانه رفتار نمایید و به او یادآور شوید که هیچ بیاحترامی قابل تحمل و چشم پوشی نیست. درحالیکه نوزادان و کودکان ما در این مورد توانمند نیستند و زمانی رفتار خطا و تربیت غلط والدین را نشان میدهند که ممکن است چند سال گذشته باشد. و نه آنقدر مضطرب و نگران باشند که با هر اتفاقی از کوره در بروند و رفتارهای نامناسب از خود نشان دهند. با وجود عشقی که اکثر پدر و مادرها نسبت به تولد فرزند خود دارند، اما از آنجایی که با به دنیا آمدن بچه تغییرات زیادی در سیستم خانواده ایجاد میشود، گاه شاهد تعارضاتی هستند. طبق ماده 1190 قانون مدنی ، نفقه اولاد به عهده پدر است و چه این پدر حضانت را به عهده داشته باشد یا این که حضانت بر عهده مادر یا شخص دیگری باشد ، پرداخت نفقه فرزند که به طور عمده شامل مسکن ، لباس ، خوراک و نیازهای درمانی است به عهده پدر است که در صورت خودداری از پرداخت ( با وجود داشتن استطاعت مالی ) طبق ماده 642 قانون مجازات اسلامی جرم بوده و در صورت شکایت ذی نفع دادگاه او را به حبس از 3 ماه و یک روز تا 5 ماه محکوم می کند .

دیدگاهتان را بنویسید